Eukaliptus w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym

Kategoria: Blog

Z pewnością pierwszą rzeczą, jaka przychodzi Państwu na myśl w związku z eukaliptusami, są przesympatyczne misie koala, których przysmakiem są liście eukaliptusa. Jednak czy zdają sobie Państwo sprawę z tego, że eukaliptus jest drzewem bardzo cenionym w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym?

Właściwości lecznicze oraz kosmetyczne

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów wykorzystania olejku eukaliptusowego są inhalacje, które zalecane są m.in. w przewlekłych infekcjach dróg oddechowych, przeziębieniach oraz stanach zapalnych krtani oraz oskrzeli. Eukaliptus nie tylko ułatwia odksztuszanie oraz udrażnia nos, ale także działa rozkurczowo na oskrzela i odkaża błony śluzowe. Posiada właściwości bakteriobójcze, antyseptyczne oraz przeciwzapalne, co sprawia, że bardzo często możemy go znaleźć w środkach na ból gardła oraz lekach na katar aplikowanych do nosa.

Cierpisz na bóle stawów albo mięśni? Zastosuj maści, w których skład wchodzi olejek eukaliptusowy, który działa rozgrzewająco oraz przeciwobrzękowo. Z tego też powodu olejek z eukaliptusa stosowany jest do masaży w wielu salonach  SPA.

Ze względu na swoje działanie antyseptyczne i bakteriobójcze oraz przyśpieszające gojenie się ran, olejek eukaliptusowy bardzo często wykorzystywany jest w produkcji preparatów przeznaczonych do pielęgnacji trudno gojących się ran oraz przy leczeniu oparzeń i owrzodzeń, a także ukąszeń owadów.

Eukaliptus pomoże Ci również zadbać o jamę ustną. Jego silne właściwości bakteriobójcze sprawiają, że olejek z eukaliptusa to częsty składnik past do zębów, nici dentystycznych, płynów do płukania ust oraz innych środków służących do pielęgnacji jamy ustnej.

Czujesz się przemęczony i zestresowany? Zrelaksuj się przy pomocy aromaterapii! Wystarczy tylko kilka kropel olejku eukaliptusowego do kąpieli, abyś mógł poczuć odprężyć się w domowym zaciszu.

Olejek eukaliptusowy bez trudu dostaniemy w praktycznie każdej aptece. Jednak możesz również spróbować własnych sił w uprawie tego drzewa. W ostatnich latach coraz popularniejsza stała się domowa uprawa eukaliptusa, którego liście mogą być wykorzystywane do przygotowania naparów stosowanych przy bólach reumatycznych. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli zdecydujemy się na samodzielną uprawę tego drzewka, poszukajmy miejsca, gdzie możemy kupić sprawdzone sadzonki eukaliptusa.