Domowa uprawa eukaliptusa

Kategoria: Blog

uprawa-eukaliptusa

 

Eukaliptusy to wysokie, często kilkudziesięciometrowe drzewa, które pochodzą z Australii. Z biegiem lat eukaliptusy zaczęto uprawiać także w Azji, Afryce oraz Ameryce Południowej, czyli w miejscach, gdzie przeważa klimat tropikalny.

Eukaliptusy mogą być także uprawiane w warunkach domowych, gdzie zazwyczaj osiągają wysokość do dwóch metrów. Jest hodowany w doniczce, co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na tak egzotyczną ozdobę dla swojego salonu bądź tarasu. Jeśli również chcesz zacząć hodować eukaliptusa, zadbaj o to, aby zapewnić mu prawidłową pielęgnację.

Zanim jednak przejdziemy do zasad pielęgnacji drzewek eukaliptusowych, zatrzymajmy się przy innej bardzo istotnej kwestii, jaką są właśnie sadzonki. Starannie wybierz hurtownię, w której dokonasz zakupu sadzonek eukaliptusa. Wybierając pewną i profesjonalnie prowadzoną plantację, będziesz miał pewność, że zakupione przez Ciebie sadzonki są w pełni zdrowe oraz właściwie przygotowane do uprawy.

Jak odpowiednio zadbać o drzewko?

Pierwszą rzeczą, o którą powinniśmy się zatroszczyć o odpowiednią temperaturę. Eukaliptus uwielbia upały, dlatego podczas lata możemy wystawiać je na tarasy lub balkony. W chłodniejsze dni temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się drzewko, powinna wynosić około 12-18OC.

Jeśli chodzi o ziemię, eukaliptus nie ma specjalnych wymagań, dlatego doniczkę możemy wypełnić zwykłą ziemią przeznaczoną do sadzenia kwiatów lub zwykłym torfem połączonym z ziemią albo piaskiem. Uważajmy jednak na to, aby ziemia w doniczce nie była zbyt mocno ubita. Pamiętajmy także o tym, aby drzewa, które wciąż jeszcze rosną, regularnie przesadzać w większe doniczki.

Nie zapomnij o podlewaniu! Do tej czynności stosuj wyłącznie miękką, przegotowaną wodę. W porze letniej eukaliptusy potrzebują dużo regularnie dostarczanej wody. Nie lubią jednak jeśli woda pozostaje w podstawce, ponieważ to może doprowadzić do gnicia korzeni, dlatego zatroszcz się o to, aby na bieżąco usuwać nadmiar zgromadzonej wody. Zimą powinniśmy ograniczyć ilość wody, jaką podlewamy drzewko.

Regularne przycinanie pędów zapobiegnie zbyt dużemu rozkrzewieniu się drzewka oraz przyczyni się do prawidłowego rozwoju eukaliptusa. Specjaliści polecają, aby cięć dokonywać raz w roku, najlepiej w okresie wiosennym.